miercuri, 24 iunie 2026

Consult fără diagnostic

 Foarte mulți purtători de vorbe, analiști economici, prevestitori de rele, rude de-ale Babei Vanga, strigă pe toate drumurile, dar mai ales prin emisiunile televizate că: „dacă nu avem urgent un guvern cu puteri depline care să poată gestiona treburile Țări, Marile Instituții de rating internațional vor revizui la negativ ratingul de Țară al României.

Cu toate aceste strigăte de disperare din partea celor mai sus menționați, partidele politice se comportă de parcă economia românească ar „dudui” și le este teamă să nu se supraîncălzească. Din păcate, ecomomia României nu duduie, nu mârâie, nu bârâie. Industria românească este foarte, este prea, este ultra, este peste tot în Țară, dar lipsește cu desăvârșire, așa cum pe vremuri ne spunea un mare înaintaș al nostru- I.L. Caragiale. Textul preluat este aproximativ exact așa cum se fac toate lucrurile în România, aproximativ bine.

Eu cred că politicienii noștri din Parlament sunt bolnavii cu toți, împreună cu Prezidentul nostru din Dealul Cotroceniului, boala este incurabilă și nedetectabilă, din moment ce se consultă de 50 de zile și nu pun nici un diagnostic.

În 36 de ani, România a fost furată așa ca la carte, nu au lăsat nimic în urmă. Au furat combinatul, au arat locul unde a fost combinatul, iar în locul lui a răsărit un Mall. Asta da furt. Fără să lase urme. Însă, cât au fost ei de hoți, cinstiți din moment ce nimeni nu i-a prins, au avut grijă să aibă guverne, chiar dacă a mai fost câte o Moțiune de Cenzură și a mai căzut câte un guvern să vadă lumea că la noi se face politică nu joacă, imediat în locul guvernului căzut a fost investit un nou guvern.  Nimeni nu putea spune ceva rău despre politicieni. Au furat pe rând. Mai rău a fost în perioada Convenției, 1996-2000, au fost multe partide în guvern, Președintele nu a fost tocmai un Băsescu să-i poată ține în frâu, Bietul Constantinescu a fost învins de sistem. Dar să revin, atunci a fost o luptă grea pe ciolan. Am trăit acele vremuri. Am cunoscut mari hiene politice care știau să fie atât de democrați încât ai fi putut jura că sunt descendenții direcți ai lui Demostene, via Atena.

La acea vreme guvernul nu avea bani, însă avea destulă provizie de alimente în cămara. Așa că, în momentul în care foamea îi deranja la lingurică mai scotea cîte un combinat, mai o uzină la vânzare, elegant se spunea privatizare, de aici mâncau și bieții membrii ai guvernului. Se mai băteau între ei, era unul Băsescu, politician în devenire, ăsta mârîia la toți când se umbla la porția lui. La un moment dat când a fost deranjat prea rău, Băsescu a mârâit așa de tare încât bietul Ciorbea, care lăsase fotoliul de Primar general, pentru un himeric post de premier, a lăsat funcția guvernamentală și Adus a fost. Nu s-a speriat nimeni, carne mai era, trebuia doar un nou premier care să o împartă fără părtinire, și a așa a fost uns Radu Vasile.

Se pare că nici ăsta nu știa să tranșeze bine, băga oase pe sub carnea macră, așa că l-au azvârlit și pe el. În locul lui a fost numit măcelar șef, a se citi premier, M. Isărescu. A tranșat și ăsta cât a putut de bine, dar nu destul pentru că a pierdut alegerile prezidențiale.

Chiar dacă au existat disensiuni, s-au pupat frățește și au mers mai departe, nu au lăsat Țara de izbeliște ca acum.

Țara trebuie guvernată, măcar de ochii lumii externe, că de ochii noștri, deja începem să facem albeață.

Consultați-vă, diagnostificați-vă, faceți ce știți, doar puneți un guvern.

Cred că ne trebuie adăugat încă un articol în Constituție. Acesta să prevadă un referendum pentru demiterea în bloc a Parlamentului, când se ajunge într-o situație de acest gen.

marți, 23 iunie 2026

Alo, 112?

 Nu avem un guvern stabil de 50 de zile. Mă așteptam ca aceste consultări inițiate de Președinte să fi fost luate foarte în serios, iar întâlnirea cu partidele să fi avut adevărate schimburi de opinie, pentru ca partidele să înțeleagă ce vrea Președintele, iar Președintele la rândul lui să priceapă ce doresc partidele. Nu mai vorbim de acea frază perimată: „ce-și dorește poporul?” „Cine-l întreabă pe popor?” Spunea cu emfază Lăpușneanu. La fel și acum. Revin la partide. Nu la Cotroceni trebuie să meargă pentru consultări, ci la Bălăceanca la spital. Doar acei medici, specializați în bolile de care suferă liderii partidelor din Parlament, îi pot trata.

Este un război al surzilor, al muților și mai ales al orbilor. Din rațiuni de minimă infatuare nu văd ieșirea din acest impas.

Soluțiile sunt simple, la îndemâna lor, însă le aruncă la coș din teama de a intra la guvernare.

Acum, încerc să-i înțeleg și pe ei, nu mai este ciolanul guvernamental atât de plin cu carne cum era pe vremuri. S-a mai belit și el de partea macră, dar, dacă sunt insistenți, isteți și porniți pe treabă tot mai găsesc zgârciuri de-o ciorbă și carne de-o tocănița, chiar dacă o înmulțește cu puțină făină, atenție să fie integrală, altfel face rău la ficatul vostru obosit cu whisky scoția și bourbon american.

Politicienii trebuie să înțeleagă o dată pentru totdeauna, o alianță politică, chiar făcută în instanță cu acte în regulă, nu obligă partidele să se comporte ca niște căsătoriți care fac o avere împreună.

O alianță între partide ori între state se face pe bază de interes reciproc, nu de iubire, cel mult de respect atâta cât este.

Chiar dacă se ajunge la anticipate, problema de fond a partidelor nu se rezolvă. Mari deosebiri ca pondere în Parlament a partidelor de acum nu are să fie. O alianță AUR-PSD este inevitabilă dacă vor ca România să fie guvernată. Singura problemă a anticipatelor are să fie îngroparea economiei și mai mult decât este acum.

Guvernul demis al lui Ilie Bolojan are să stea la Palatul Victoria până la calendele grecești, poate ceva mai puțin.

O prostie un guvern minoritar UDMR, PNL, USR, susținut din Parlament de PSD. Cine răspunde politic pentru guvernare?

Sau un guvern minoritar PSD, cu susținere UDMR, PNL din Parlament. Altă prostie. Trebuie să fie o alianță politică formată din partide care să dea o majoritate. În acest moment, dacă refuzul PNL și USR este valabil și nu vor alianță cu PSD, singurii care pot guverna sunt partidele AUR, PSD și oastea de strânsură. Altă soluție nu este. Nu înțeleg ce se tot chinuie și promit aiureli liderii politici. Și un copil de clasa a cincea spune soluția. Alta nu există. Guvernul propus de Veștea a verificat această posibilitate de a face majoritate fără AUR. Nu este.

Acuma, singur, mulți îmi vor spune că Simion este îngâmfat, că nu are pedigri, că una că alta. Ce dracu, după ce Țara a fost condusă de Orban, Câțu, Ciucă, Ciolacu și Bolojan, credeți că Simion va fi mai rău de atât? Nu, eu cred că are nu o clasă peste ei, dar măcar acolo o curtea școlii și tot are.

Nu are să se formeze alianța PSD-AUR și o vor mai lălăii mult timp. Pentru că nu le pasă de nimic. Pentru că pentru ei poporul contează o dată la patru ani.

Alo, 112? Mergeți la Parlament, să aveți peste 400 de cămăși de forță la voi, luați, dracului, nebunii de acolo!

 

luni, 22 iunie 2026

Guvernul Veștea a fost avortat de Parlament

 Guvernul propus de Veștea și susținut de PSD a căzut la învestitura din Parlament. Nu am înțeles de ce PSD-ul s-a băgat într-o acțiune sinucigașă fără să ia în seamă toate posibilitățile.

Chiar atât de greu le este atât PSD, cât și lui Nicușor Dan, să înțeleagă că nu pot face guvern fără AUR?

Prostia cu un guvern minoritar PNL, UDMR, USR este o idioțenie. PNL și USR nu mai au ce căuta la guvernarea acestei Țări mult timp de acum înainte.

Fraza cu ce zice Bruxelles dacă aducem AUR la guvernare este altă formă de slugărnicie și de a închina definitiv Țara forțelor străine. Dacă tot trebuie să facem ce zice Bruxelles, nu ar fi mai bine să trimită Ursula un cabinet format direct la Bruxelles? Ce ne tot chinuim pe aici? Așa se rezolvă treaba.

Nu știu unde au dispărut adevărații români?

În 1859 atât Moldova cât și Țara Românească au fentat marile puteri garante alegând un singur domn în ambele principate.

De multe ori domnii români au pus mari prombleme Imperiului Otoman, deși eram vasali turcilor cu acte în regulă.

E drept că și atunci printre domnitorii români au existat un Sighiartău, un Bolojan, o Macovei și lista ar putea continua la nesfârșit, care, cu jalba în proțap se plângeau la porți străine.

Consider că orice guvern am avea, încă este al României, iar cu NATO și UE trebuie să păstrăm legături diplomatice, comerciale și de sincronizare legislativă.

Guvernul Veștea a căzut. Bolojan a câștigat, încă mai stă la Palatul Victoria și are să mai stea, pentru că avem politicieni obtuzi.

A mai câștigat cineva. George Simion și AUR. Primul drum la poarta lui Simion, cu căciula în mâini l-a făcut Veștea. Cine urmează?

Simion are să spună electoratului său că preferă alegeri anticipate decât să se alieze cu partidele corupte care timp de 36 de ani au distrus România. Și oamenii vor crede și au să voteze AUR. Totuși, AUR fără PSD greu are să facă un guvern chiar și în viitor, doar dacă are să câștige peste 50% ceea ce nu este cazul.

Situația politică este nesigură, nu că un guvern plin ar fi cine știe ce câștig, însă ar putea conduce România cu acte în regulă.

Nicușor Dan trebuie să cheme partidele la consultări, în urma cărora să ia o măsură viabilă, nu una gen guvern minoritar PNL-USR-UDMR, ar fi cea mai mare prostie. Iar dacă PSD se angajează să susțină un asemenea guvern din Parlament, înseamnă că s-au hotărât să devină istorie.

Pentru un guvern stabil AUR trebuie gâdilat puțin. Apropo, așa avem să ne dăm seama cât este de extremist și pro rus. Merită încercat.

Succes!

duminică, 21 iunie 2026

Congresul XIV în reluare

       Ieri am asistat, recunosc, am rezistat câteva minute, la un spectacol grotesc, cu multe valențe comuniste. Am văzut un lider de partid, Ilie Bolojan, ovaționat îndelung, la fel cum era pe vremuri ovaționat Ceaușescu. Aproape la fel de ovaționat a fost prim adjunctul liderului, domnul Cristian Ciucu. Este adevărat că domnul Ciucu se află sub control judiciar fiind considerat inculpat într-o faptă de corupție, însă, nefiind condamnat acest om nu poate și nici nu trebuie considerat vinovat. Cu toate acestea, domnul Ciucu, care se consideră nevinovat, a ales să nu mai candideze la nici o funcție în partid.

Eu nu sunt de acord cu acele televiziuni care titrau mare că: „Ciucu are tupeul să conteste o măsură de constrângere luată asupra lui”. Îi anunț pe acei jurnaliști care au avut tupeul să scrie acele cuvinte că domnul Ciucu este cetățean al României și beneficiază de toate drepturile ce derivă de aici, inclusiv de dreptul de a se apăra atunci când este încriminat pe drept ori pe nedrept.

Să revin la Congresul PNL desfășurat pe repede înainte.

Spunea un comunicator liberal că membrii liberali au dreptul la opinie și la a contrazice conducerea atunci când consideră că aceasta o ia pe arătură.

Să nu uităm că, organizarea ca partid a liberalilor nu se deosebește cu nimic de organizarea ca partid a comuniștilor.

Un comunist de la centru spunea odată, în filmul „Lumini și umbre”, unui secretar de partid comunist dintr-un orășel, aceste cuvinte: „Barta, mai bine să greșești o dată cu partidul, decât să ai singur dreptate împotriva lui.” Adică, indiferent ce spune partidul este lege, punct.

Așa s-a întâmplat și la actualul Congres al PNL când au fost excluși o serie de membrii de partid, unii foști lideri ai partidului, pentru că, ghiciți ce? Voiau să dea Țării un guvern. Este adevărat că hotărârea fusese luată împotriva voinței lui Bolojan ca lider al partidului. Mă întreb: cât de corectă putea fi decizia lui Bolojan care fusese demis de Parlament cu guvern cu tot în urma unei Moțiuni de Cenzură?

De aceea Bolojan a făcut tot ce i-a stat în putere pentru ca PSD să nu poată face o majoritate, astfel actualul guvern, fie și demis, ar fi rămas la Palatul Victoria mult și bine.

Se pare totuși că guvernul Veștea are să treacă de votul Parlamentului, urmând să fie înscăunat cât mai repede posibil.

Se poate să fie un guvern care să facă treabă, dacă ținem cont de faptul că USR-ul nu ar mai face parte din el.

Rămânerea lui Bolojan în fruntea PNL nu are să fie de bun augur. Domnul Ilie Bolojan este mai mult userist decât liberal, probabil că acei adevărați liberali fie au să plece din PNL, fie îl vor alunga pe Bolojan cu Gheorghiu, Pâslaru, Ciucu și ce intruși mai sunt pe acolo.

Încă o dată în politica românească a fost folosită forța maselor timorate și dornice măcar de zgîrciuri dacă nu apucă o bucățică de carne, pentru ca liderul să alunge din partid persoanele care îl calcă pe bombeu.

Succes noului guvern!

 

joi, 18 iunie 2026

Ajutorul DNA

 În toată nebunia izvorâtă din încercările politicienilor de a instala un nou guvern, DNA dă o mână de ajutor liberalilor din tabăra Veștea.

Faptul că primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, ajută liberalii dizidenți din PNL să-și facă jocurile cu mai mult sârg.

Era de notorietate apropierea lui Ciucu de Bolojan și implicit de curentul progresist din USR.

Intervenția DNA, tocmai acum, poate fi interpretată, oare nu puteau interveni acum o lună, să zicem, ori peste o lună chiar, ținându-se cont că așa zisele fapte comise de Ciucu sunt din decembrie 2025?

Retorică întrebarea, că doar DNA-ul nu se implică în lupta politică, așa cum zic unii și alții că ar mai fi făcut în alte vremuri nu tocmai de mult trecute.

Așadar, prin încriminarea și plasarea lui Ciucu sub control juiciar glasul lui în partid va deveni slab și puțin auzit. Posibil chiar să i se dea cu tifla atunci când are să dorească părerea să-și spună.

Recunosc că mă revoltă tot acest joc infantil al politicienilor indiferent de culoarea politică. Parcă ar fi niște copii care se joacă pe drum în faptul serii și care, din câte îmi amintesc spuneau cam așa: „nu mă joc cu tine, ești zdrențăros îmbrăcat și mămica mi-a spus să te ocolesc. Ori nu mă joc cu tine, nu mi-ai dat azi și mie o bucățică din felia ta de pâine, etc.”

Cam așa se comportă onor politicienii în spațiul public, vă dați seama cum vorbesc între ei?

Toate partidele, mai puțin AUR și ai lui, cer PSD să formeze o majoritate pentru că ei au dat guvernul jos. Asta o spun liberalii și useriștii. Însă, precizează membrii PNL și USR, nu faceți alianță cu noi.

Și atunci cine rămâne? Doar AUR. A, nu,  sar același partide în sus, nu cu AUR, sunt extremiști.

Ăsta este jocul murdar al liberalilor și useriștilor, nu cu ăia, nu cu noi, atunci cu cine? Alții nu mai sunt.

Se prelungește agonia cu Bolojan la Palatul Victoria, Parlamentul trebuie să-l ajute pe Ilie să ajungă la sculărie, stai, că ăla era alt Ilie, ăsta trebuie să ajungă la Oradea.

Poate până vine căldura a mare, zăbucul, cum spunea bunica, vor găsi și ăștia o cale să tocmească un guvern stabil.

Pe de altă parte, cred că România ne guvernată ar merge mult mai bine decât cu guvern.

Doamne, luminează capetele întunecate ale politicienilor români!

 

miercuri, 17 iunie 2026

Soluție de criză

 Țara se află în criză politică de mai mult de 40 de zile. Partidele parlamentare, împreună cu Președintele României, nu găsesc soluții de ieșire din criză. De fapt, nu se caută în mod serios soluții, pentru că soluțiile sunt în Parlament, acolo unde se regăsesc aleșii partidelor trimiși prin vot de electorat.

Există niște etichete, puse în mod arbitrar, asupra unor partide cum că ar fi extremiste, pro ruse, suveraniste și anti occidentale. Politicienii pot pune etichete, se pot porecli cum vor, însă aceste etichete nu au nici o valoare juridică, intrinsecă, toate aceste porecle sunt nule de drept fără o hotărâre judecătorească în acest sens. Mai mult chiar, dacă SOS, AUR, POT, etc. sunt partide extremiste ori pro ruse,  Parlamentul ar trebui să sesizeze de urgență organele de cercetare penală pentru ca partidele sus menționate să fie scoase de urgență în afara legii. Până când are să existe o asemenea hotărâre judecătorească, AUR, SOS, POT, etc. sunt partide cu drepturi egale oricăror alte partide ce formează Parlamentul României.

Prin urmare, Președintele, prin interzicerea formală a participări partidelor așa zise extremiste la formarea unui guvern, se așează deasupra voinței alegătorilor și Constituției. Nicăieri în Constituția România nu se precizează că Președintele poate interzice unui partid, ori unor partide, de a face parte dintr-un guvern al României.

Un partid de aproape 20% cum este AUR este mult mai îndrituit să facă parte dintr-un guvern decât PNL care are 14% ori USR cu 12%.

În mod intenționat, în mod cinic, insolent și iresponsabil, PNL aripa Bolojan și USR nu vor să facă parte dintr-un guvern, știind că, prin acest refuz, guvernul condus de Bolojan, demis prin Moțiune de Cenzură, poate să rămână la guvernare mult și bine.

I se impută lui Nicușor Dan că nu a chemat partidele la consultări. Au fost chemate în nenumărate rânduri fără ca din aceste consultări să reiasă o alianță care ar putea forma o majoritate în Parlament, din rândul căreia să fie desemnat un Premier.

Așadar Președintele a luat pe persoană fizică încercarea de formare a unui guvern mizând pe ruperea PNL.

Singura soluție pentru deblocarea crizei guvernamentale este aceea de cooptare a partidului AUR într-o alianță cu PSD care ar duce la formarea unui cabinet stabil.

AUR trebuie pus la treabă, doar așa electoratul are să știe dacă pe viitor mai poate ori nu să conteze pe acest partid. Altfel, ținând AUR în opoziție, la viitoarele alegeri va avea 45-50%, fără să facă nimic.

Consider că Veștea ar trebui să meargă cu guvernul lui în Parlament pentru a solicita votul de investitură. Dacă are să pice la vot, atunci formarea unui nou guvern va fi mai simplă. Parlamentarii fie vor vota al doilea guvern, fie are să pice la votul de investitură caz în care se va ajunge la anticipate. Bucuria lui Bolojan, anticipatele pentru Bolojan ar fi mană cerească, așa ar putea să mai stea la guvernare încă aproape un an de zile.

 

duminică, 14 iunie 2026

Trădare să fie, dar să o știm și noi

     „Trădare să fie, dar să o știm și noi”, așa clamau eroii lui I.L.Caragiale din „O scrisoare pierdută” Și mai spuneau ceva: „ Domnule Cațavencu notează pe o hârtiuță numele candidatului nostru, să meargă cinstitul alegător la urnă să știe pe cine alege.”

Împiedicatul nostru Președinte a trecut glonț pe lângă Constituție și a nominalizat, după ce Tomac, premierul desemnat, și-a depus mandatul, pe liberalul Adrian Veștea ca premier desemnat să formeze noul guvern.

Liberalii sunt siderați, unii dintre ei, cum adică, Președintele a făcut o nominalizare fără să consulte partidele parlamentare?

Alți liberali, și nu puțini, fac tumbe de bucurie că Nicușor Dan a desemnat un liberal să formeze un nou guvern. Și va forma. Pentru că este om politic, are un partid în spate, oastea de strânsură a lui Bolojan are să-l trădeze și se vor alinia în spatelea lui Adrian Veștea, care, probabil, are să fie și următorul lider liberal.

Sigur, am mai văzut asemenea trădări, reformări, reformulări, uitări, etc., toate în numele partidului și pentru bunăstarea poporului. Cunoaștem aceste fraze de dânșii inventate.

Bolojan fie își face un nou partid, fie devine un „fost”. Poate merge înapoi la Oradea. Lui Boc i-a mers bine după ce a fost alungat de la putere. Poate și el are să mai prindă un os, oscior, orice doar carne pe el să aibă.

Politicienii ăștia ori sunt tâmpiți ori sunt tâmpiți, din două una.

Să mă explic: PSD nu vrea să facă guvern cu AUR. AUR nu face guvern cu PSD, așa au anunțat. Liberalii și USR-iștii nu fac guvern cu PSD. LIberalii, useriștii, undemeriștii și minoritățile nu au suficiente voturi să facă guvern. Descâlciți dracului anomalia asta, dacă nu, hotărâți-vă și mergeți la anticipate.

Poate în urma alegerilor anticipate AUR câștigă 40%, SOS, PACE și ce mai este pe acolo adună 10-12% și vă trece pe toți pro occidentalii în opoziție.

Parlamentarii uită un lucru esențial, sunt trimiși în Parlament de către electorat, la cererea lor, nimeni nu i-a pus cu forța pe buletinul de vot. Acum să facă bine și să găsească soluții pentru a se ieși din această criză. Să nu mai arunce pe PSD că el a dărâmat guvernul prin Moțiune, el să guverneze. PSD și AUR au oprit un guvern care conducea prost, mai exact pe Bolojan au vrut să-l alunge de la guvernare. Jocul este perfect democratic și constituțional.

Acceptați că AUR și celelalte mici partidulețe sunt OK, nu extremiste și se iese din această bulă a prostiei.

Vinovat este și Președintele care a declarat, ceea ce este complet anticonstituțional, dar cine se mai leagă de o asemenea bagatelă, a declarat că: nu admite ca AUR să facă parte dintr-o alianță guvernamentală.

Cine i-a dat acest drept lui Nicușor să stigmatizeze un partid ales de electorat și trimis în Parlament?

Așadar este posibil să vedem o nouă alianță PSD, UDMR, PNL, fără USR, dar cu minoritățile.

Cu cât mai repede cu atât mai bine.

Dumnezeu să apere România!

 

Consult fără diagnostic

  Foarte mulți purtători de vorbe, analiști economici, prevestitori de rele, rude de-ale Babei Vanga , strigă pe toate drumurile, dar mai al...