duminică, 21 iunie 2026

Congresul XIV în reluare

       Ieri am asistat, recunosc, am rezistat câteva minute, la un spectacol grotesc, cu multe valențe comuniste. Am văzut un lider de partid, Ilie Bolojan, ovaționat îndelung, la fel cum era pe vremuri ovaționat Ceaușescu. Aproape la fel de ovaționat a fost prim adjunctul liderului, domnul Cristian Ciucu. Este adevărat că domnul Ciucu se află sub control judiciar fiind considerat inculpat într-o faptă de corupție, însă, nefiind condamnat acest om nu poate și nici nu trebuie considerat vinovat. Cu toate acestea, domnul Ciucu, care se consideră nevinovat, a ales să nu mai candideze la nici o funcție în partid.

Eu nu sunt de acord cu acele televiziuni care titrau mare că: „Ciucu are tupeul să conteste o măsură de constrângere luată asupra lui”. Îi anunț pe acei jurnaliști care au avut tupeul să scrie acele cuvinte că domnul Ciucu este cetățean al României și beneficiază de toate drepturile ce derivă de aici, inclusiv de dreptul de a se apăra atunci când este încriminat pe drept ori pe nedrept.

Să revin la Congresul PNL desfășurat pe repede înainte.

Spunea un comunicator liberal că membrii liberali au dreptul la opinie și la a contrazice conducerea atunci când consideră că aceasta o ia pe arătură.

Să nu uităm că, organizarea ca partid a liberalilor nu se deosebește cu nimic de organizarea ca partid a comuniștilor.

Un comunist de la centru spunea odată, în filmul „Lumini și umbre”, unui secretar de partid comunist dintr-un orășel, aceste cuvinte: „Barta, mai bine să greșești o dată cu partidul, decât să ai singur dreptate împotriva lui.” Adică, indiferent ce spune partidul este lege, punct.

Așa s-a întâmplat și la actualul Congres al PNL când au fost excluși o serie de membrii de partid, unii foști lideri ai partidului, pentru că, ghiciți ce? Voiau să dea Țării un guvern. Este adevărat că hotărârea fusese luată împotriva voinței lui Bolojan ca lider al partidului. Mă întreb: cât de corectă putea fi decizia lui Bolojan care fusese demis de Parlament cu guvern cu tot în urma unei Moțiuni de Cenzură?

De aceea Bolojan a făcut tot ce i-a stat în putere pentru ca PSD să nu poată face o majoritate, astfel actualul guvern, fie și demis, ar fi rămas la Palatul Victoria mult și bine.

Se pare totuși că guvernul Veștea are să treacă de votul Parlamentului, urmând să fie înscăunat cât mai repede posibil.

Se poate să fie un guvern care să facă treabă, dacă ținem cont de faptul că USR-ul nu ar mai face parte din el.

Rămânerea lui Bolojan în fruntea PNL nu are să fie de bun augur. Domnul Ilie Bolojan este mai mult userist decât liberal, probabil că acei adevărați liberali fie au să plece din PNL, fie îl vor alunga pe Bolojan cu Gheorghiu, Pâslaru, Ciucu și ce intruși mai sunt pe acolo.

Încă o dată în politica românească a fost folosită forța maselor timorate și dornice măcar de zgîrciuri dacă nu apucă o bucățică de carne, pentru ca liderul să alunge din partid persoanele care îl calcă pe bombeu.

Succes noului guvern!

 

joi, 18 iunie 2026

Ajutorul DNA

 În toată nebunia izvorâtă din încercările politicienilor de a instala un nou guvern, DNA dă o mână de ajutor liberalilor din tabăra Veștea.

Faptul că primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile, ajută liberalii dizidenți din PNL să-și facă jocurile cu mai mult sârg.

Era de notorietate apropierea lui Ciucu de Bolojan și implicit de curentul progresist din USR.

Intervenția DNA, tocmai acum, poate fi interpretată, oare nu puteau interveni acum o lună, să zicem, ori peste o lună chiar, ținându-se cont că așa zisele fapte comise de Ciucu sunt din decembrie 2025?

Retorică întrebarea, că doar DNA-ul nu se implică în lupta politică, așa cum zic unii și alții că ar mai fi făcut în alte vremuri nu tocmai de mult trecute.

Așadar, prin încriminarea și plasarea lui Ciucu sub control juiciar glasul lui în partid va deveni slab și puțin auzit. Posibil chiar să i se dea cu tifla atunci când are să dorească părerea să-și spună.

Recunosc că mă revoltă tot acest joc infantil al politicienilor indiferent de culoarea politică. Parcă ar fi niște copii care se joacă pe drum în faptul serii și care, din câte îmi amintesc spuneau cam așa: „nu mă joc cu tine, ești zdrențăros îmbrăcat și mămica mi-a spus să te ocolesc. Ori nu mă joc cu tine, nu mi-ai dat azi și mie o bucățică din felia ta de pâine, etc.”

Cam așa se comportă onor politicienii în spațiul public, vă dați seama cum vorbesc între ei?

Toate partidele, mai puțin AUR și ai lui, cer PSD să formeze o majoritate pentru că ei au dat guvernul jos. Asta o spun liberalii și useriștii. Însă, precizează membrii PNL și USR, nu faceți alianță cu noi.

Și atunci cine rămâne? Doar AUR. A, nu,  sar același partide în sus, nu cu AUR, sunt extremiști.

Ăsta este jocul murdar al liberalilor și useriștilor, nu cu ăia, nu cu noi, atunci cu cine? Alții nu mai sunt.

Se prelungește agonia cu Bolojan la Palatul Victoria, Parlamentul trebuie să-l ajute pe Ilie să ajungă la sculărie, stai, că ăla era alt Ilie, ăsta trebuie să ajungă la Oradea.

Poate până vine căldura a mare, zăbucul, cum spunea bunica, vor găsi și ăștia o cale să tocmească un guvern stabil.

Pe de altă parte, cred că România ne guvernată ar merge mult mai bine decât cu guvern.

Doamne, luminează capetele întunecate ale politicienilor români!

 

miercuri, 17 iunie 2026

Soluție de criză

 Țara se află în criză politică de mai mult de 40 de zile. Partidele parlamentare, împreună cu Președintele României, nu găsesc soluții de ieșire din criză. De fapt, nu se caută în mod serios soluții, pentru că soluțiile sunt în Parlament, acolo unde se regăsesc aleșii partidelor trimiși prin vot de electorat.

Există niște etichete, puse în mod arbitrar, asupra unor partide cum că ar fi extremiste, pro ruse, suveraniste și anti occidentale. Politicienii pot pune etichete, se pot porecli cum vor, însă aceste etichete nu au nici o valoare juridică, intrinsecă, toate aceste porecle sunt nule de drept fără o hotărâre judecătorească în acest sens. Mai mult chiar, dacă SOS, AUR, POT, etc. sunt partide extremiste ori pro ruse,  Parlamentul ar trebui să sesizeze de urgență organele de cercetare penală pentru ca partidele sus menționate să fie scoase de urgență în afara legii. Până când are să existe o asemenea hotărâre judecătorească, AUR, SOS, POT, etc. sunt partide cu drepturi egale oricăror alte partide ce formează Parlamentul României.

Prin urmare, Președintele, prin interzicerea formală a participări partidelor așa zise extremiste la formarea unui guvern, se așează deasupra voinței alegătorilor și Constituției. Nicăieri în Constituția România nu se precizează că Președintele poate interzice unui partid, ori unor partide, de a face parte dintr-un guvern al României.

Un partid de aproape 20% cum este AUR este mult mai îndrituit să facă parte dintr-un guvern decât PNL care are 14% ori USR cu 12%.

În mod intenționat, în mod cinic, insolent și iresponsabil, PNL aripa Bolojan și USR nu vor să facă parte dintr-un guvern, știind că, prin acest refuz, guvernul condus de Bolojan, demis prin Moțiune de Cenzură, poate să rămână la guvernare mult și bine.

I se impută lui Nicușor Dan că nu a chemat partidele la consultări. Au fost chemate în nenumărate rânduri fără ca din aceste consultări să reiasă o alianță care ar putea forma o majoritate în Parlament, din rândul căreia să fie desemnat un Premier.

Așadar Președintele a luat pe persoană fizică încercarea de formare a unui guvern mizând pe ruperea PNL.

Singura soluție pentru deblocarea crizei guvernamentale este aceea de cooptare a partidului AUR într-o alianță cu PSD care ar duce la formarea unui cabinet stabil.

AUR trebuie pus la treabă, doar așa electoratul are să știe dacă pe viitor mai poate ori nu să conteze pe acest partid. Altfel, ținând AUR în opoziție, la viitoarele alegeri va avea 45-50%, fără să facă nimic.

Consider că Veștea ar trebui să meargă cu guvernul lui în Parlament pentru a solicita votul de investitură. Dacă are să pice la vot, atunci formarea unui nou guvern va fi mai simplă. Parlamentarii fie vor vota al doilea guvern, fie are să pice la votul de investitură caz în care se va ajunge la anticipate. Bucuria lui Bolojan, anticipatele pentru Bolojan ar fi mană cerească, așa ar putea să mai stea la guvernare încă aproape un an de zile.

 

duminică, 14 iunie 2026

Trădare să fie, dar să o știm și noi

     „Trădare să fie, dar să o știm și noi”, așa clamau eroii lui I.L.Caragiale din „O scrisoare pierdută” Și mai spuneau ceva: „ Domnule Cațavencu notează pe o hârtiuță numele candidatului nostru, să meargă cinstitul alegător la urnă să știe pe cine alege.”

Împiedicatul nostru Președinte a trecut glonț pe lângă Constituție și a nominalizat, după ce Tomac, premierul desemnat, și-a depus mandatul, pe liberalul Adrian Veștea ca premier desemnat să formeze noul guvern.

Liberalii sunt siderați, unii dintre ei, cum adică, Președintele a făcut o nominalizare fără să consulte partidele parlamentare?

Alți liberali, și nu puțini, fac tumbe de bucurie că Nicușor Dan a desemnat un liberal să formeze un nou guvern. Și va forma. Pentru că este om politic, are un partid în spate, oastea de strânsură a lui Bolojan are să-l trădeze și se vor alinia în spatelea lui Adrian Veștea, care, probabil, are să fie și următorul lider liberal.

Sigur, am mai văzut asemenea trădări, reformări, reformulări, uitări, etc., toate în numele partidului și pentru bunăstarea poporului. Cunoaștem aceste fraze de dânșii inventate.

Bolojan fie își face un nou partid, fie devine un „fost”. Poate merge înapoi la Oradea. Lui Boc i-a mers bine după ce a fost alungat de la putere. Poate și el are să mai prindă un os, oscior, orice doar carne pe el să aibă.

Politicienii ăștia ori sunt tâmpiți ori sunt tâmpiți, din două una.

Să mă explic: PSD nu vrea să facă guvern cu AUR. AUR nu face guvern cu PSD, așa au anunțat. Liberalii și USR-iștii nu fac guvern cu PSD. LIberalii, useriștii, undemeriștii și minoritățile nu au suficiente voturi să facă guvern. Descâlciți dracului anomalia asta, dacă nu, hotărâți-vă și mergeți la anticipate.

Poate în urma alegerilor anticipate AUR câștigă 40%, SOS, PACE și ce mai este pe acolo adună 10-12% și vă trece pe toți pro occidentalii în opoziție.

Parlamentarii uită un lucru esențial, sunt trimiși în Parlament de către electorat, la cererea lor, nimeni nu i-a pus cu forța pe buletinul de vot. Acum să facă bine și să găsească soluții pentru a se ieși din această criză. Să nu mai arunce pe PSD că el a dărâmat guvernul prin Moțiune, el să guverneze. PSD și AUR au oprit un guvern care conducea prost, mai exact pe Bolojan au vrut să-l alunge de la guvernare. Jocul este perfect democratic și constituțional.

Acceptați că AUR și celelalte mici partidulețe sunt OK, nu extremiste și se iese din această bulă a prostiei.

Vinovat este și Președintele care a declarat, ceea ce este complet anticonstituțional, dar cine se mai leagă de o asemenea bagatelă, a declarat că: nu admite ca AUR să facă parte dintr-o alianță guvernamentală.

Cine i-a dat acest drept lui Nicușor să stigmatizeze un partid ales de electorat și trimis în Parlament?

Așadar este posibil să vedem o nouă alianță PSD, UDMR, PNL, fără USR, dar cu minoritățile.

Cu cât mai repede cu atât mai bine.

Dumnezeu să apere România!

 

vineri, 12 iunie 2026

Brambureala politică

     Partidele politice parlamentare se joacă bambilici cu guvernarea într-un moment în care Țara are mare nevoie de un guvern cu drepturi depline care să administreze problemele României. Tomac a simțit momentul că are oarece notorietate și nu-i vine să-și depună mandatul, deși știe bine că nu are șanse să treacă guvernul prin Parlament. Probabil înțelegerea lui Tomac cu Președintele este aceea de a nu-și depune mandatul și de a bea cupa umilinței până la fund, adică până este respins de Parlament. Dacă și-ar depunde mandatul fără să trecă propunerea de guvern prin Parlament, nu ar conta la numărătoarea guvernelor picate la vot în Parlament. Așa că va merge la votul Parlamentului, guvernul propus de Tomac cade la vot, iar Parlamentul are să fie aproape obligat să voteze următoarea propunere, altfel Nicușor Dan poate dizolva Parlamentul și s-ar merge la anticipate, ceea ce nu ar fi rău. Așa am putea să mai stăm până la Crăciun cu Bolojan premier.

PSD-ul a făcut o nefăcută. Dacă știa că nu are să facă alianță cu AUR, trebuia să se asigure că partidele celelalte din Parlament, așa zise pro occidentale, adică PNL și UDMR, fără USR, ar fi dispuse să facă o nouă alianță.

De îndată PSD ar trebui să înceapă negocierile cu AUR pentru formarea unei alianțe și să pună o propunere de premier pe masa lui Nicușor Dan. PSD-ul a găsit mortul, el să-l ducă la groapa politică și să se înscăuneze în fruntea guvernului.

Toate aceste țățisme pe care le aud la TV, când se întâmplă să mă uit, arată o clasă politică slabă, dezinteresată, indolentă cu nevoile oamenilor, insolentă cu problemele Țării. O clasă politică ticăloșită până-n măduva oaselor, cinică și lipsită de orice viziune politică.

O clasă politică plină de fripturiști, pupincuriști, vezi discursul lui Tomac din momentul desemnării, ariviști, niște Dinu Păturică cu Lamborghini și fără studii la Paris.

Dacă vor continua în același mod să gestioneze, de fapt să nu gestioneze, problemele României ca stat și ale cetățenilor ei, la următoarele alegeri multor partide prohodul politic le va fi cântat, iar altele se vor situa pe buza prăpastiei.

Partidul AUR crește în sondaje nu pentru că ar avea nu știu ce merite, ci pentru că scade uluitor de mult încrederea în cele care sunt la putere. Așadar nu poporul este incult când votează AUR, ci partidele care sunt în arcul guvernamental nu lucrează în folosul poporului.

Bolojan a tăiat indexarea pensiilor, a mărit TVA-ul și ne-a prostit cu faptul că a tăiat 10% din fondul forfetar al parlamentarului. Din fondul forfetar parlamentarul plătește chiria cabinetului parlamentar, secretara, șoferul, femeia de serviciu, deci tot de la golea a tăiat. Indemnizația lui de parlamentar a rămas întreagă, ba se pare că a mai și crescu cu câte un salariu minim la fiecare ales.

Să ne țină Dumnezeu sănătoși!

joi, 11 iunie 2026

Trădătoarea Șoșoacă

     De câteva zile se bate apa în piuă cum că Diana Șoșoacă este o trădătoare, o putinistă și ar trebui să fie legată la stâlpul infamiei pentru că a participat la Davosul rusesc de la Sankt Petersburg. Așa, și?  Foarte bine a făcut! Asta nu înseamnă că România trădează interesele UE ori interesele NATO. Îmi amintesc că Trump i-a organizat o primire regească lui Putin în Alaska. Conducătorii români uită un lucru. Războiul din Ucraina  are să se încheie. Să vezi după ce pacea se va instala cum se vor înghesui șefii statelor occidentale să meargă la Moscova. Pentru că, indiferent cum am privi noi lucrurile, Federația Rusă nu doar că este foarte bogată, ci este și o mare piață de desfacere pentru comerțul comunitar.

În timpul celui de-al doilea război mondial, Hitler a descoperit, prin structurile sale de spionaj, că România, cu știința lui Ion Antonescu, purta dialogurile atât cu Marea Britanie și SUA prin prințul Bibescu, cât și cu ambasadoarea statului URSS, Kolontay. Evident că la următoarea întâlnire Hitler l-a întrebat pe Ion Antonescu dacă știe de demersurile pe care le fac unele personalități din România. Răspunsul lui Ion Antonescu a fost, citez din memorie: nu pot lăsa soarta unei țări doar în mâna unui singur om, România trebuie să aibă și alte opțiuni în funcție de evoluția războiului.

Revin la Șoșoaca. Nu-mi place această femeie. Este departe de a fi un bun politician. Ar fi putut fi, pentru că are pregătire, însă nu este decât o țață cu pretenții paranoice. Este plină de ea, nu doar fizic, ci și ca intelect. Se crede alfa și omega, nu este. Nu doar ea, ci 99% din clasa politică.

A mai existat o asemenea critică când a participat V. Dăncilă și A. Năstase în China, unii politicieni i-au făcut trădători.

Treziți-vă români! Federația Rusă, care ne este în coastă de sute de ani și China stat cu care noi avem relații comerciale de foarte mulți ani, sunt unele dintre cele mai importante din lume.

Nu spun să întoarcem spatele NATO, nu pledez să ieșim din UE, pledez doar să ne înțelegem cu toate statele. Nu este bine să ne scărpinăm până ce facem buba, doar pentru că nu avem ce face.

Dacă mâine Putin moare, vine Ivan Președintele Federației Ruse în locul lui, politica lui Ivan are să fie în sensul continuării politicii lui Putin. De ce? Pentru că Rusia a fost dintotdeauna un imperiu. Asta este cultura rusă, aceea de a fi stăpân.

Diana Șoșoacă a mers în nume propriu la Davosul rusesc, nu este rău dacă mai avem o mică portiță spre Rusia. Este nevoie de ea între vecini. Nu am înțeles de ce ne-am radicalizat discursul și vedem numai rău în tot ce face Rusia.  A atacat, este adevărat, Ucraina. Însă motivele atacului nu ne sunt spuse. O fi Putin nebun? Sau o fi având și un pic de dreptate? Nu știu. În tot cazul pe piață sunt lansate doar frânturi de adevăruri.

Imediat după încetarea celui de-al doilea război mondial,  în timpul Conferinței statelor aliate care a avut loc la Postdam, între Stalin și Truman au început să apară diferendumuri ceea ce l-a făcut pe Churchill să declare că între est și vest s-a ridicat o cortină de fier.

Nici în cazul războiului ruso-ucrainean nu se știe cum se împart taberele după încheierea păcii.

Apropo! Și-a cerut scuze Zelenski pentru cadoul pe care ni l-a trimis în Marea Neagră?

Întreb.

luni, 8 iunie 2026

Cu Tomac, fără Tomac

      Eugen Tomac, premierul desemnat de către Nicușor Dan, a început discuțiile cu partidele parlamentare pro occidentale, să le numesc și eu după cum se autointitulează ele. Se pare că prea mult sprijin nu a găsit mai ales la liberali și useriști cărăra le este cel mai greu să renunțe la fotoliile de miniștri. Pentru a impulsiona discuțiile în speranța ca în final să-i  promită sprijinul, Tomac a încercat să sperie partidele cu faptul că dacă guvernul lui nu are sa treacă de votul Parlamentului Președintele Dan în minutul 5 va desemna un nou candidat.

Guvernul Tomac nu trebuie să treacă pentru că nu va avea cum să guverneze. Are să trebuiască să negocieze cu partidele fiecare lege pe care va trebui să o supună votului parlamentar.

Parlamentul putea da foarte bine o majoritate formată din AUR și PSD, dacă Președintele nu s-ar fi opus. Opunerea Președintelui la alianța mai sus menționată putea fi tratată cu o suspendare a Președintelui care nu respecta voința electoratului.

Guvernele, mai ales în aceste momente de criză, trebuie să fie politice pentru ca ele să răspundă politic pentru eventualele măsuri împotriva bunăstării populației.

Partidele politice din Parlament trebuie să fie cele chemate să administreze treburile Țării.

Eugen Tomac nici măcar nu este independent politic, este Președintele PMP care a luat 1,5% din voturi la scrutinul din dec 2024. Așadar, nimic nu îl califică pe Tomac să conducă guvernul României.

Faptul că a amenințat în timpul discuțiilor partenerii politici cu desemnarea altui candidat, arată cât de timorată este clasa politică.

Am înțeles când Băsescu făcea jocurile pe scena politică și numea guvernul lui prin numirea lui Boc ca premier. Băsescu era un animal politic uns cu toate alifiile chiar dacă ceea ce făcea era împotriva poporului. Însă avea o anumită forță.

Chiar și Iohannis prin indolența lui a reușit să-și impună voința politică în fața unei clase politice decimate de dosare penale, fabricate în cele mai multe cazuri.

Însă, să te sperii, tu, clasă politică, de Nicușor Dan, care între noi fie vorba, se sperie singur de el când se uită în oglindă, arată cât de indolentă, cinică și ticăloasă este clasa politică.

De fapt tuturor partidelor le-a convenit că Președintele a interzis alianța cu AUR. Astfel s-a intrat în blocaj, iar PNL, UDMR și USR au rămas mai departe pe funcții și se pare că încă mai au de stat.

PSD se putea văita cum că ei ar vrea, însă alții nu vor, că sunt gata să mai încerce deși era clar blocajul. Parlamentul este aritmetică. Ai un număr de parlamentari este ori nu este o majoritatea.

Cred că Tomac este în niște discuții pierdute. Doar teama de anticipate să-l ajute să treacă un eventual guvern prin Parlament.

 

Congresul XIV în reluare

        Ieri am asistat, recunosc, am rezistat câteva minute, la un spectacol grotesc, cu multe valențe comuniste. Am văzut un lider de part...