Guvernul propus de Veștea și susținut de PSD a căzut la învestitura din Parlament. Nu am înțeles de ce PSD-ul s-a băgat într-o acțiune sinucigașă fără să ia în seamă toate posibilitățile.
Chiar atât de greu le este atât PSD, cât și lui Nicușor Dan, să înțeleagă că nu pot face guvern fără AUR?
Prostia cu un guvern minoritar PNL, UDMR, USR este o idioțenie. PNL și USR nu mai au ce căuta la guvernarea acestei Țări mult timp de acum înainte.
Fraza cu ce zice Bruxelles dacă aducem AUR la guvernare este altă formă de slugărnicie și de a închina definitiv Țara forțelor străine. Dacă tot trebuie să facem ce zice Bruxelles, nu ar fi mai bine să trimită Ursula un cabinet format direct la Bruxelles? Ce ne tot chinuim pe aici? Așa se rezolvă treaba.
Nu știu unde au dispărut adevărații români?
În 1859 atât Moldova cât și Țara Românească au fentat marile puteri garante alegând un singur domn în ambele principate.
De multe ori domnii români au pus mari prombleme Imperiului Otoman, deși eram vasali turcilor cu acte în regulă.
E drept că și atunci printre domnitorii români au existat un Sighiartău, un Bolojan, o Macovei și lista ar putea continua la nesfârșit, care, cu jalba în proțap se plângeau la porți străine.
Consider că orice guvern am avea, încă este al României, iar cu NATO și UE trebuie să păstrăm legături diplomatice, comerciale și de sincronizare legislativă.
Guvernul Veștea a căzut. Bolojan a câștigat, încă mai stă la Palatul Victoria și are să mai stea, pentru că avem politicieni obtuzi.
A mai câștigat cineva. George Simion și AUR. Primul drum la poarta lui Simion, cu căciula în mâini l-a făcut Veștea. Cine urmează?
Simion are să spună electoratului său că preferă alegeri anticipate decât să se alieze cu partidele corupte care timp de 36 de ani au distrus România. Și oamenii vor crede și au să voteze AUR. Totuși, AUR fără PSD greu are să facă un guvern chiar și în viitor, doar dacă are să câștige peste 50% ceea ce nu este cazul.
Situația politică este nesigură, nu că un guvern plin ar fi cine știe ce câștig, însă ar putea conduce România cu acte în regulă.
Nicușor Dan trebuie să cheme partidele la consultări, în urma cărora să ia o măsură viabilă, nu una gen guvern minoritar PNL-USR-UDMR, ar fi cea mai mare prostie. Iar dacă PSD se angajează să susțină un asemenea guvern din Parlament, înseamnă că s-au hotărât să devină istorie.
Pentru un guvern stabil AUR trebuie gâdilat puțin. Apropo, așa avem să ne dăm seama cât este de extremist și pro rus. Merită încercat.
Succes!