Nu avem un guvern stabil de 50 de zile. Mă așteptam ca aceste consultări inițiate de Președinte să fi fost luate foarte în serios, iar întâlnirea cu partidele să fi avut adevărate schimburi de opinie, pentru ca partidele să înțeleagă ce vrea Președintele, iar Președintele la rândul lui să priceapă ce doresc partidele. Nu mai vorbim de acea frază perimată: „ce-și dorește poporul?” „Cine-l întreabă pe popor?” Spunea cu emfază Lăpușneanu. La fel și acum. Revin la partide. Nu la Cotroceni trebuie să meargă pentru consultări, ci la Bălăceanca la spital. Doar acei medici, specializați în bolile de care suferă liderii partidelor din Parlament, îi pot trata.
Este un război al surzilor, al muților și mai ales al orbilor. Din rațiuni de minimă infatuare nu văd ieșirea din acest impas.
Soluțiile sunt simple, la îndemâna lor, însă le aruncă la coș din teama de a intra la guvernare.
Acum, încerc să-i înțeleg și pe ei, nu mai este ciolanul guvernamental atât de plin cu carne cum era pe vremuri. S-a mai belit și el de partea macră, dar, dacă sunt insistenți, isteți și porniți pe treabă tot mai găsesc zgârciuri de-o ciorbă și carne de-o tocănița, chiar dacă o înmulțește cu puțină făină, atenție să fie integrală, altfel face rău la ficatul vostru obosit cu whisky scoția și bourbon american.
Politicienii trebuie să înțeleagă o dată pentru totdeauna, o alianță politică, chiar făcută în instanță cu acte în regulă, nu obligă partidele să se comporte ca niște căsătoriți care fac o avere împreună.
O alianță între partide ori între state se face pe bază de interes reciproc, nu de iubire, cel mult de respect atâta cât este.
Chiar dacă se ajunge la anticipate, problema de fond a partidelor nu se rezolvă. Mari deosebiri ca pondere în Parlament a partidelor de acum nu are să fie. O alianță AUR-PSD este inevitabilă dacă vor ca România să fie guvernată. Singura problemă a anticipatelor are să fie îngroparea economiei și mai mult decât este acum.
Guvernul demis al lui Ilie Bolojan are să stea la Palatul Victoria până la calendele grecești, poate ceva mai puțin.
O prostie un guvern minoritar UDMR, PNL, USR, susținut din Parlament de PSD. Cine răspunde politic pentru guvernare?
Sau un guvern minoritar PSD, cu susținere UDMR, PNL din Parlament. Altă prostie. Trebuie să fie o alianță politică formată din partide care să dea o majoritate. În acest moment, dacă refuzul PNL și USR este valabil și nu vor alianță cu PSD, singurii care pot guverna sunt partidele AUR, PSD și oastea de strânsură. Altă soluție nu este. Nu înțeleg ce se tot chinuie și promit aiureli liderii politici. Și un copil de clasa a cincea spune soluția. Alta nu există. Guvernul propus de Veștea a verificat această posibilitate de a face majoritate fără AUR. Nu este.
Acuma, singur, mulți îmi vor spune că Simion este îngâmfat, că nu are pedigri, că una că alta. Ce dracu, după ce Țara a fost condusă de Orban, Câțu, Ciucă, Ciolacu și Bolojan, credeți că Simion va fi mai rău de atât? Nu, eu cred că are nu o clasă peste ei, dar măcar acolo o curtea școlii și tot are.
Nu are să se formeze alianța PSD-AUR și o vor mai lălăii mult timp. Pentru că nu le pasă de nimic. Pentru că pentru ei poporul contează o dată la patru ani.
Alo, 112? Mergeți la Parlament, să aveți peste 400 de cămăși de forță la voi, luați, dracului, nebunii de acolo!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu