Ieri am asistat, recunosc, am rezistat câteva minute, la un spectacol grotesc, cu multe valențe comuniste. Am văzut un lider de partid, Ilie Bolojan, ovaționat îndelung, la fel cum era pe vremuri ovaționat Ceaușescu. Aproape la fel de ovaționat a fost prim adjunctul liderului, domnul Cristian Ciucu. Este adevărat că domnul Ciucu se află sub control judiciar fiind considerat inculpat într-o faptă de corupție, însă, nefiind condamnat acest om nu poate și nici nu trebuie considerat vinovat. Cu toate acestea, domnul Ciucu, care se consideră nevinovat, a ales să nu mai candideze la nici o funcție în partid.
Eu nu sunt de acord cu acele televiziuni care titrau mare că: „Ciucu are tupeul să conteste o măsură de constrângere luată asupra lui”. Îi anunț pe acei jurnaliști care au avut tupeul să scrie acele cuvinte că domnul Ciucu este cetățean al României și beneficiază de toate drepturile ce derivă de aici, inclusiv de dreptul de a se apăra atunci când este încriminat pe drept ori pe nedrept.
Să revin la Congresul PNL desfășurat pe repede înainte.
Spunea un comunicator liberal că membrii liberali au dreptul la opinie și la a contrazice conducerea atunci când consideră că aceasta o ia pe arătură.
Să nu uităm că, organizarea ca partid a liberalilor nu se deosebește cu nimic de organizarea ca partid a comuniștilor.
Un comunist de la centru spunea odată, în filmul „Lumini și umbre”, unui secretar de partid comunist dintr-un orășel, aceste cuvinte: „Barta, mai bine să greșești o dată cu partidul, decât să ai singur dreptate împotriva lui.” Adică, indiferent ce spune partidul este lege, punct.
Așa s-a întâmplat și la actualul Congres al PNL când au fost excluși o serie de membrii de partid, unii foști lideri ai partidului, pentru că, ghiciți ce? Voiau să dea Țării un guvern. Este adevărat că hotărârea fusese luată împotriva voinței lui Bolojan ca lider al partidului. Mă întreb: cât de corectă putea fi decizia lui Bolojan care fusese demis de Parlament cu guvern cu tot în urma unei Moțiuni de Cenzură?
De aceea Bolojan a făcut tot ce i-a stat în putere pentru ca PSD să nu poată face o majoritate, astfel actualul guvern, fie și demis, ar fi rămas la Palatul Victoria mult și bine.
Se pare totuși că guvernul Veștea are să treacă de votul Parlamentului, urmând să fie înscăunat cât mai repede posibil.
Se poate să fie un guvern care să facă treabă, dacă ținem cont de faptul că USR-ul nu ar mai face parte din el.
Rămânerea lui Bolojan în fruntea PNL nu are să fie de bun augur. Domnul Ilie Bolojan este mai mult userist decât liberal, probabil că acei adevărați liberali fie au să plece din PNL, fie îl vor alunga pe Bolojan cu Gheorghiu, Pâslaru, Ciucu și ce intruși mai sunt pe acolo.
Încă o dată în politica românească a fost folosită forța maselor timorate și dornice măcar de zgîrciuri dacă nu apucă o bucățică de carne, pentru ca liderul să alunge din partid persoanele care îl calcă pe bombeu.
Succes noului guvern!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu