vineri, 26 iunie 2026

Planul perfect al demisului Bolojan

 Planul lui Bolojan, bine pus la punct, pare să-i reușească. Mai are puțin până când Parlamentul intră în vacanța parlamentară și, acest individ demis, rămâne până la toamnă. Iar dacă nici atunci nu vom avea guvern, are să stea la Palatul Victoria încă un an de zile să-l păzească pentru că prea multe atribuții nu are. Însă cea mai importantă sarcină a lui are să fie aceea de a distruge definitiv economia României

PSD și AUR trebuiau să treacă peste orgolii și meschine interese și să formeze împreună un guvern. Etichetele puteau veni doar după ce ar fi guvernat.

Însă, să nu uităm că nici cele două biserici creștine frățești nu au putut merge împreună și la 16 iulie 1054 s-a produs Marea Schismă, în fapt ruperea Biserici Apusene (catolică) de Biserica Răsăriteană (ortodoxă). Aceasta s-a produs și prin faptul că papa Leon al IX-lea l-a excomunicat pe Mihai I Cerularie al Constantinopolului, dar și Mihai I l-a excomunicat pe Papa Leon al IX-lea.

Dacă aceste mari fețe biserici nu au găsit puncte comune de a ține unită Biserica Creștină ca una și indivizibilă, ce să mai zicem de niște bieți politicieni marcați de propria mîndrie, insolență, indolență, cinism și lipsă de empatie nu doar cu românii, ci cu întreaga Țară care se duce de prăpastie.

Acum 20 de ani nu s-ar fi putut întâmpla aceste iresponsabilități. Când Țara este în prăpastie niște nenorociți de politicieni pun orgoliile lor de doi bani mai presus de România însăși?

Alegătorii nu i-au trimis în Parlament să fie mândri și iresponsabili, ci să găsească soluții pentru ca Țara să poată fi guvernată pentru a putea să ocolească prăpăstiile.

Politicienii care sunt acum în Parlament, în veci nu ar mai trebui să se regăsească pe o listă de vot, dar și alegătorii ar trebui să nu voteze nici o listă de partid pe care ar apărea doar un nume dintre cei de acum.

500 de indivizi puși pe căpătuială se află în întreținerea statului, oamenii care produc doar pagube și nici o dudă în folosul comunității, mă refer, ați ghicit, la parlamentari.

300 sunt prea mulți, jumătate ar putea fi aproape bine, deși 75 ar fi suficienți, cam atât ar trebui să se afle în Parlament.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu

Planul perfect al demisului Bolojan

  Planul lui Bolojan , bine pus la punct, pare să-i reușească. Mai are puțin până când Parlamentul intră în vacanța parlamentară și, acest i...